Zbog velike površine istraživanog područja i složenosti projekta za njegovu realizaciju projekta je 3-5 godina (2017.-2021.) tijekom kojih bi se obavilo 40-60 ternskih izlazaka. Za 2017. godine predviđeno je 12-15 terenskih izlazaka, ovisno o raspoloživom vremenu i financijskim mogućnostima dionika projekta te vremenskim prilikama na terenu.
Elementi terenskog rada biti će:
- vizualno opažanje i registriranje svih nazočnih vaskularnih vrsta biljaka, beskralježnjaka i kralješnjaka
- uzorkovanje
- fotografiranje
- podvodno snimanje
- mjerenje temperature i pH.
Po završetku projekta, temeljem dobivenih podataka istraživanja, izraditi će se publikacija u obliku brošure, a sadržajem će nadići konkretno istraživanje, odnosno lokalitet te će ukazivati na sve temeljne elemente nastajanja, sadašnjeg stanja, značenja, ugroženosti i mogućnosti zaštite. Brošuru ćemo distribuirati lokalnim vlastima, školama i udrugama, kako bi se podizala svijest lokalnih zajednica o potrebi očuvanja ovakvih lokaliteta.
Brošura kao cjelina odražavati će povezanost tradicije, odnosno tradicijskog načina života i gospodarskih aktivnosti, s očuvanjem bioraznolikosti, što je i krajnji cilj cjelokupne djelatnosti zaštite prirode. Bez tradicijskog gospodarstva bioraznolikost bi u mnogim dijelovima Hrvatske, pa tako i u Dalmatinskoj zagori, bila znatno manja. Dobiveni podaci će se koristiti i za pisanje znanstvenih članaka.